1A w statystykach: defensywny lider, liga podzielona na dwie części

Obecny sezon jest najbardziej wyrównanym w historii całych rozgrywek Football Arena Business League. W każdej lidze, praktycznie we wszystkich grupach toczy się wyrównana walka pomiędzy dwoma, trzema a nawet czasami czterema zespołami o miejsce na podium. Ale chyba nie ma drugiej aż tak nieprzewidywalnej ligi jak 1A.

Różnice punktowe między zespołami z czoła tabeli a jej końca są spore, ale wystarczy rzut oka na wykres zmian miejsc na przestrzeni kolejek żeby…

wykres pod 1A copy

… dostać oczopląsu. Ale po drugi, trzecim, czwartym spojrzeniu widać, że tabela podzieliła się na dwie grupy - walczącą o mistrzostwo i podium oraz tę, która walczyć będzie o utrzymanie. Pomimo częstych rotacji na poszczególnych miejscach tylko trzy zespoły zajmowały fotel lidera w tym sezonie - Dragon Event przez 5 kolejek, Sędziowie ZZPN przez 4 kolejki i STR przez 1 kolejkę. Z kolei w strefie spadkowej meldowały się na jedną dwie kolejki Drink Team i autoMaks a na jedną Truck Centrum. Aż 83.3% miejsc zagrożonych spadkiem (8,9,10 msc. przez 10 kolejek) zajmowały drużyny Elektro-BUD-u, Pogoni Sportnet i Alsecco. Z tego grona tylko Pogoń SportNet ani razu nie zajmowała jeszcze miejsca wyższego niż 8!

Ciekawie wyglądają statystyki bramek strzelonych i straconych. Najwięcej do tej pory, aż 126, nastrzelali zawodnicy… Truck Centrum, które zajmuje dopiero 7. miejsce! Więcej jednak średnio strzelają zawodnicy Drink Teamu (1 mecz zaległy), bo 12.89 gola na mecz. Najmniej ogółem bramek uzbierał Elektro-BUD - 70 trafień. Średnio na mecz również zawodnicy tego zespołu strzelają najmniej - 7.78 bramki na mecz. Najlepszą defensywę z kolei posiada lider - Dragon Event. Zespół ten traci średnio 8.22 gola na mecz (w sumie tylko 74 stracone bramki).

Najwięcej ogółem bramek pada w meczach Truck Centrum - 24.9, a najmniej…. w meczach lidera - zespołu Dragon Event, zaledwie 18.67.

Czy podobny wpływ na grę drużyny mają najlepsi ich strzelcy? Spójrzmy na liczby:

  1. Maciej Hofman - 46 bramek (41.8% trafień zespołu Alpinsky RR)
  2. Piotr Żołnowski - 43 bramki (34% trafień zespołu Truck Centrum)
  3. Emil Pasternak - 27 bramek (25.7% trafień zespołu autoMaks.pl)
  4. Michał Kochanowski - 25 bramek (21.7% trafień zespołu STR)
  5. Piotr Bieniek - 23 bramki (21.9% trafień zespołu Sędziowie ZZPN)
  6. Piotr Mielczarek - 21 bramek (20.6% trafień zespołu Aslecco)
  7. Krystian Mazurek - 20 bramek (28.6% trafień zespołu Elektro-BUD)
  8. Damian Rusinek - 17 bramek (18.1% trafień zespołu Dragon Event)
  9. Radosław Kozieł - 16 bramek (13.7% trafień zespołu Drink Team)
  10. Michał Wodecki - 15 bramek (15.8% trafień zespołu Pogoń SportNet)

Maciej Hofman jest autorem ponad 40 % bramek zespołu Alpinsky RR i zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców. Jego kolega z drużyny - Maciej Bednarek - zajmuje w tej klasyfikacji 3. miejsce i 26.4% bramek drużyny Alpinsky RR było jego udziałem. Łącznie ci panowie zapewnili (samymi bezpośrednimi trafieniami) aż 75 goli, czyli 68.2% wszystkich trafień drużyny! Jeżeli możemy mówić o jakimkolwiek uzależnieniu drużyny od konkretnych zawodników, to Alpinsky RR bazuje w ogromnej mierze na frekwencji i dyspozycji duetu Hofman-Bednarek. W czołówce strzelców nie znajdziemy nazwisk zawodników drużyn, które zajmują czołowe lokaty. To oznacza jedno - żeby liczyć na końcowy triumf w lidze 1A trzeba dysponować silną, wyrównaną kadrą. Jednostki mogą rozstrzygnąć losy pojedynczych spotkań, ale na dłuższą metę proporcje zdobywania bramek muszą się rozkładać na więcej nazwisk.